Navigate Up
Sign In
/Style Library/ci_upload/7e3fc6db-fece-4dea-950c-ddf0a3a62d1en.png?rev=-262882405
Logo Image For Printing

Toronto Catholic District School Board

TDCAA Flag Football Tournaments 2015

 

Championship Day 

Weston Lions Park (Map)

Monday October 19

 
Boys
Girls
CHAT ( West #1)
Bishop Allen ( West #1)
Neil McNeil ( East #1)
Jean Vanier ( East #1)
Cardinal McGuigan ( West #2)
CHAT ( West # 2)
St John Paul ( East #2)
Francis Libermann ( East #2)
 

Schedule- Playoffs

Semi- Finals

 
Game
 
Team A
 
Team B
 
9:00
1
Girls S/F #1
Bishop Allen
 
Libermann
 
10:00
2
Boys S/F #1
CHAT
 
St John Paul
 
11:00
3
Girls S/F #2
Jean Vanier
 
CHAT
 
12:00
4
Boys S/F #2
Neil McNeil
 
McGuigan
 
 

Championship Game

Girls

 
Team A
 
Team B
 
1:15
Winner Game 1
 
Winner Game 3
 
 

Boys

 
Team A
 
Team B
 
2:30
Winner Game 2
 
Winner Game 4
 
 

 

DAY 1 - Girls – West Division

Wednesday October 7 – Weston Lions Park

 
POOL A
Archbishop Romero
Bishop Allen
Community Hebrew Academy
Madonna
 
Time
TEAM A
TEAM B
RESULT
9:00
Romero
Allen
 0 - 28
10:00
CHAT
Madonna
 22 - 6
11:00
Romero
Madonna
 12 - 8
12:00
Allen
CHAT
 15 - 8
1:00
Romero
CHAT
 15 - 25
2:00
Madonna
Allen
 0 - 20
3:00
First – Pool A
Second- Pool Play
 6 - 25
 
Both Community Hebrew Academy & Bishop Allen
Advance to TDCAA Championship
 
 
 

DAY 2 - Boys – West Division

Thursday October 8 – Weston Lions Park

 
POOL A                                             POOL B
 
Brebeuf                                            Archbishop Romero
Cardinal McGuigan                      Community Hebrew Academy
Monsignor Johnson                    Toronto Prep School
 
Time
Team A
Team B
Result
8:30
Romero
Toronto Prep
 6 - 6
9:15
Johnson
McGuigan
 12 - 20
10:00
Romero
CHAT
 0 - 29
10:45
Brebeuf
Johnson
 12 - 20
11:30
CHAT
Toronto Prep
 22 - 12
12:15
Brebeuf
McGuigan
 12 - 28
 
 
Top Two Teams in Each Pool Advance to Semi Finals
 
 

SEMI FINALS

 
TIME
TEAM A
TEAM B
RESULT
1:00
CHAT
Johnson
 16 - 8
1:45
Toronto Prep
McGuigan
 16 - 18
 
 

Championship Game

 
Time
Team A
Team B
Result
3:00
CHAT
McGuigan
 28 - 6
 
Both Community Hebrew Academy & Cardinal McGuigan
 ADVANCE TO TDCAA CHAMPIONSHIP
 
 

DAY 3 -  Boys – East Division

Tuesday October 13 – Mary Ward

 
POOL A                                             POOL B
 
Mary Ward                                     Jean Vanier
Francis Libermann                      Neil McNeil
St. Michael’s Choir                       St. John Paul II
 
TIME
TEAM A
TEAM B
RESULT
8:30
Mary Ward
Libermann
 8 - 6
9:15
St. John Paul II
Neil
 25 - 18
10:00
Mary Ward
Choir School
 21 - 14
10:45
Vanier
John Paul II
 6 - 13
11:30
Libermann
Choir School
 14 - 14
12:15
Vanier
Neil
 0 - 15
 
Top Two Teams in Each Pool Advance to Semi Finals
 
1:00
Mary Ward
Neil McNeil
13 - 14 
1:45
St. John Paul II
Libermann
18 - 6
 
 

Final

 
3:00
St. John Paul II
Neil McNeil
 6 - 7
 
 
St. John Paul II & Neil McNeil  ADVANCE TO TDCAA CHAMPIONSHIP
 
 

DAY 4 – GIRLS – EAST

THURSDAY OCTOBER 15 -  JEAN VANIER

 
TEAMS
 
Francis Libermann
Mary Ward “A”
Mary Ward”B”
St. John Paul II
Jean Vanier
 
TIME
TEAM A
TEAM B
RESULT
8:30
Vanier
St. John Paul II
 21 - 6
9:15
Mary Ward “A”
Mary Ward “B”
 0 - 12
10:00
St. John Paul II
Libermann
 0 - 13
10:45
Vanier
Mary Ward “A”
 28 - 6
11:30
Libermann
Mary Ward “B”
 14 - 6
12: 15
St. John Paul II
Mary Ward “A”
 14 - 12
1:00
Libermann
Jean Vanier
 6 - 12
1:45
Mary Ward “B”
St. John Paul II
 0 - 6
2:30
Mary Ward “A”
Libermann
 0 - 12
3:15
Mary Ward “B”
Vanier
 6 - 12
 
 
Jean Vanier & Francis Libermann ADVANCE TO TDCAA CHAMPIONSHIP
 

 

 
 
 
 
 
  df1db4fe-bafd-4525-b00d-a2148a24cd88