Sign In
schools msgrpercyjohnson msgrpercyjohnson 57D983B8-5B64-40B5-A4A6-4B0452B1D931 5864
/schools/Style Library/ci_upload/56100249-7405-4b85-ba9f-fb548750833an.png?rev=-407408386 /schools/Style Library/ci_upload/674a9f7e-1683-4ebb-be35-3178bcfcb826s.png?rev=-172419016

Toronto Catholic District School Board

School History And Tradition

 

In November 1983, the Metropolitan Separate School Board and the Archdiocese of Toronto announced plans to start a new Catholic high school in north Etobicoke for September 1984.

 

The phenomenal growth of the Catholic school population in the area had created severely crowded conditions at both Father Henry Carr and Don Bosco high schools.The School Board, in February 1984, confirmed the Diocese’s recommendation of Monsignor Johnson as the name for the new school.

 
 
 
 
MONSIGNOR JOHNSON
 
The Very Reverend Monsignor Johnson was born in Toronto on September 22, 1912, and educated at Holy Name Catholic School, De La Salle College School, and St. Augustine Seminary. He was ordained to the priesthood on June 6, 1936.

His first appointment was to St. Mary’s Parish, Toronto, from 1936-41. In May 1951, he became Pastor of St. Philip Parish, Toronto, and shortly afterwards in the fall of the same year, became the first Pastor of Our Lady of Peace, Toronto. The church and rectory were built under his direction in 1954. Father Johnson remained as Pastor of Our Lady of Peace until his death on December 22, 1983. Catholic education was an important part of his Ministry.

Monsignor Johnson was first elected to the Metropolitan Separate School Board in 1956, and served as a Trustee until his resignation in 1983. His terms as Chairman of MSSB, 1968 and 1969, were marked by explosive growth of the Catholic school system. His priestly service was crowned when the Holy Father appointed him a Prelate of Honour. His trusteeship was recognized at the Inaugural Meeting of the MSSB in 1983 when he attended his last public function to receive a special Award of Merit. His honours also include an Award of Merit from the Ontario Separate School Trustees’ Association.

In his 47 years as a priest of the Archdiocese of Toronto, and especially during his 32 years as a Pastor of Our Lady of Peace, in his years as an Army Chaplain, and in his 27 years as a Trustee, Monsignor touched many lives for the better. We remember him with affection, respect, and appreciation.

 
He is buried in Mount Hope Cemetery, Toronto. Requiescat in Pace.